Restopgave Groote Wetering


Waterschap Aa en Maas gaat de resterende ecologische verbindingszones (EVZ) en natuurvriendelijke oevers (NVO) langs de Groote Wetering aanleggen. De natuurlijke inrichting van de Groote Wetering is nodig om de waterkwaliteit en biodiversiteit te verbeteren. Dit project loopt over een afstand van ongeveer 10 kilometer en gaat door de gemeenten Bernheze, Sint-Michielsgestel en ’s-Hertogenbosch. We voeren het project in verschillende trajecten uit, rekening houdend met de gebiedsspecifieke eigenschappen en oplossingen.

In het verleden hebben we al een groot deel van de EVZ bij het kanaal uitgevoerd. We kunnen nu starten met de andere plannen voor het kanaal, omdat we op deze locaties de juiste grond hebben die nodig is voor de plannen.

De maatregelen zijn nodig om de doelen van de wettelijke Kaderrichtlijn Water (KRW) te halen. En om schoon en voldoende water te kunnen blijven garanderen voor ons en volgende generaties.

Locatie

De Groote Wetering is in totaal ongeveer 20 km lang en stroomt vanaf de Maashorst in de westelijke richting naar 's-Hertogenbosch via Zandvang in de rivier de Aa. De beek stroomt door vier gemeenten: Maashorst, Bernheze, Sint-Michielsgestel en ’s-Hertogenbosch.

Het gebied dat we in dit project aanpakken is ongeveer 10 kilometer lang en start vanaf ’t Broek in Nistelrode en loopt tot de Zandvang bij ’s-Hertogenbosch. Langs deze beek leggen we een natuurstrook (EVZ) en een natuurvriendelijke oever (NVO) aan. Het stuk tussen de brug bij ‘t Broek (bij Nistelrode) en de brug bij de Hasseltsedijk/ Zandvangpad in 's-Hertogenbosch doen we in het project ‘Restopgave Groote Wetering’ (RGW).

Kaart die laat zien waar het werk gebeurt

Wat gaan we doen?

  • We delen het traject op in kleinere deelgebieden, zodat we per gebied gericht kunnen bepalen welke maatregelen nodig zijn. In sommige deelgebieden zijn kleine maatregelen genoeg. Andere gebieden moeten nog helemaal worden ingericht om de doelen te bereiken.

  • Soms kunnen we maatregelen direct langs de Groote Wetering uitvoeren. Soms moeten ze verder het gebied in komen, of is een combinatie nodig. Dat hangt af van de kenmerken van het gebied, zoals andere waterkeringen of de manier waarop het water stroomt.

  • We werken de conceptplannen uit samen met een adviesbureau. Als de plannen duidelijker zijn, gaan we in gesprek met de omgeving om mee te denken over de verdere uitwerking.

Planning

1

2025-2026

We gaan mogelijke oplossingen verkennen en uitwerken in verschillende varianten. Onderzoeken worden uitgevoerd, zoals ecologische en archeologische onderzoeken. En we maken een eerste ontwerp voor de inrichting.

2

2026-2027

Het voorlopig ontwerp ronden we af en we maken een definitief ontwerp.

We regelen alles wat nodig is om te kunnen starten met de uitvoering van de maatregelen: vergunningen aanvragen, geld aanvragen (krediet), het werk aanbesteden en een aannemer kiezen.

3

2027

We ronden de voorbereiding voor het werk af. Denk aan het afronden van het bestek (technische beschrijving van het werk), het regelen van vergunningen en het kiezen van een aannemer.

Daarna starten we met het uitvoeren van de plannen in het gebied.

Samenwerkingspartners

  • Gemeente Sint-Michielsgestel

  • Gemeente 's-Hertogenbosch

  • Gemeente Bernheze

  • Staatsbosbeheer

  • Lokale stichtingen en verenigingen

Dit project is mede gefinancierd door provincie Noord-Brabant.

logo provincie

Projecten in de buurt

De volgende projecten bevinden zich in de buurt van de Groote Wetering:

Natuurvriendelijke oever Wambergsche Beek

Langs de Wambergsche Beek in Berlicum, in de gemeente Sint-Michielsgestel, worden de oevers op een natuurvriendelijke manier ingericht. Hierdoor ontstaat er meer leefruimte voor dieren en planten, wat bijdraagt aan een betere biodiversiteit en waterkwaliteit.

NVO-programma

In ons werkgebied richten we op diverse plekken beken en sloten natuurvriendelijker in. Deze pagina biedt een overzicht van onze regio-districten. Per district kun je nagaan waar we aan het werk zijn of voorbereidingen treffen.

Contact

Marjolein van den Hoven

Functie
Projectleider
Telefoon
06-83 05 33 01
E-mail
[email protected]

Lieke de Bruijckere

Functie
Junior projectleider
Telefoon
06-18 60 47 46
E-mail
[email protected]

Documenten

Nieuwsbrief

Wil je op de hoogte blijven van de laatste ontwikkelingen? Meld je aan voor de nieuwsbrief!