Samen met het Elkerliek ziekenhuis in actie voor waterkwaliteit: voorkom medicijnresten in de natuur
De interactieve expositie Rik on Tour is neergestreken in Elkerliek ziekenhuis in Helmond om aandacht te vragen voor schoon water en gezond leven met minder medicijnen. Samen met het ziekenhuis en het Brabants Netwerk Medicijnresten uit Water willen we hiermee zoveel mogelijk mensen bewust maken van de impact van medicijnresten op onze waterkwaliteit. Want jaarlijks gaat het om minstens 190.000 kilo medicijnresten die in ons water terechtkomen.
Medicijnresten een groeiend probleem
In Nederland gebruiken we steeds meer medicijnen. De resten daarvan komen via urine en ontlasting in het riool terecht. Ook na zuivering blijven sporen van medicijnen achter, die vervolgens in sloten, beken en rivieren belanden. Jaarlijks gaat het om minstens 190.000 kilo medicijnresten die in ons water terechtkomen. Dat is slecht nieuws voor vissen, planten én voor de zuivering van drinkwater: deze stoffen zijn moeilijk volledig uit het water te filteren. Daarom zetten wij in op bewustwording bij de bron. 'Rik on Tour' is een van de manieren om dat te doen.

Bewustwording in het ziekenhuis
Medisch manager van de ziekenhuisapotheek Christian Vader en onze regisseur schoon water Janneke Snijders openden op 23 februari de expositie in het Elkerliek ziekenhuis.
Janneke ziet dagelijks de gevolgen: “Wij zuiveren het afvalwater in onze regio. Medicijnresten zorgen daarbij voor steeds grotere uitdagingen. In samenwerking met het Brabants Netwerk Medicijnresten uit Water pakken we dit probleem bij de bron aan. De Rik on Tour‑unit ontwikkelden we om zoveel mogelijk mensen te bereiken. Want niet in het rioolwater terechtkomt, hoeven wij er ook niet uit te halen.”
Christian Vader benadrukte waarom het ziekenhuis zich hiervoor inzet: “We maken mensen beter in ons ziekenhuis. Dat doen we vaak met medicijnen, maar door medicijngebruik en het niet goed weggooien van overgebleven medicijnen maken we de aarde een beetje zieker.”
Wat bezoekers leren
In de centrale hal van het ziekenhuis ontdekken bezoekers op een interactieve manier hoe medicijnresten in het water terechtkomen, waarom dat schadelijk is voor natuur en drinkwater en wat je zelf kunt doen om medicijnresten te voorkomen.
De vier belangrijkste tips:
- Leef gezond, voor zover dat mogelijk is natuurlijk
- Gebruik medicijnen bewust en alleen wanneer nodig
- Lever overgebleven medicijnen altijd in bij de apotheek of milieustraat
- Spoel medicijnen nooit door de wc of gootsteen
Nog te zien tot 27 februari
Rik on Tour blijft tot en met 27 februari in het Elkerliek ziekenhuis. Daarna reist de expositie verder door de regio om bewustwording te vergroten, net zoals vorig jaar toen zorgpartners in Brabant gezamenlijk aandacht vroegen voor duurzaam medicijngebruik.
Lees meer over onze aanpak om medicijnresten uit afvalwater te halen
Schrijf je in voor onze nieuwsservice
Abonneer je op onze digitale nieuwsservice en ontvang leuke en interessante artikelen over diverse onderwerpen wekelijks in je mailbox.
Recent nieuws
- Samen met het Elkerliek ziekenhuis in actie voor waterkwaliteit: voorkom medicijnresten in de natuur24 februari 2026
- Onze bedrijfsleider op de rioolwaterzuivering Land van Cuijk Mark Elders houdt al twintig jaar alle ballen in de lucht23 februari 2026
- ‘Wordt het waterschap een nieuw nutsbedrijf?’ Onze Suzanne en Gijs geven hun reactie in het H2O-artikel19 februari 2026
- ‘Watervangers’ op Leve de Tuin Festival in de Brabanthallen Den Bosch19 februari 2026
- Nieuws uit het algemeen bestuur van februari18 februari 2026