Veranderingen in waterschapsbelasting: nieuwe verdeling vanaf 2026
Op 1 januari 2026 verandert de Waterschapswet. Door deze wetswijziging verandert de manier waarop de kosten worden verdeeld over de verschillende groepen belastingbetalers. De verdeling van de kosten wordt geregeld in de kostentoedelingsverordening. Het ontwerp hiervoor ligt tot 5 augustus ter inzage.
Ons algemeen bestuur is van plan om op 10 oktober a.s. de nieuwe kostentoedelingsverordening watersysteemheffing 2026 vast te stellen.
Veranderingen
De grootste veranderingen vinden plaats in de watersysteemheffing die gebruikt wordt voor de zorg voor schoon en voldoende water, en het onderhoud van dijken. Deze heffing is nu vooral gebaseerd op de waarde van gebouwen en grond. Met de nieuwe verdeling gaan belanghebbenden betalen op basis van de voordelen die zij daadwerkelijk genieten van de waterschapsvoorzieningen. Dit wordt bepaalt volgens een rekenkundige verdeling van de kosten over de verschillende categorieën (er vinden geen lastenverschuivingen plaats).
Wat is een kostentoedelingsverordening?
Het gaat bij de kostenverdeling om de kosten die het waterschap jaarlijks maakt voor het watersysteembeheer.
Deze kosten worden betaald door verschillende groepen belastingbetalers (categorieën):
- Ingezetenen (inwoners, gebruikers woonruimte)
- Eigenaren van gebouwde onroerende zaken (woningen en bedrijven)
- Eigenaren van ongebouwde onroerende zaken (o.a. landbouwgrond)
- Eigenaren van natuurterreinen (natuurgebieden)
Hoeveel elke categorie aan de kosten voor het watersysteembeheer moet bijdragen, is vastgelegd in de verordening. Deze verdeling leidt in de ontwerpverordening tot de volgende percentages per categorie.
- 29,78 % voor ingezetenen
- 10,49 % voor eigenaren van ongebouwde onroerende zaken (exclusief natuurterreinen)
- 0,17 % voor eigenaren van natuurterreinen
- 59,56 % voor eigenaren van gebouwde onroerende zaken
Schrijf je in voor onze nieuwsservice
Abonneer je op onze digitale nieuwsservice en ontvang leuke en interessante artikelen over diverse onderwerpen wekelijks in je mailbox.
Recent nieuws
- Help jij ons mee een VET probleem te voorkomen?22 december 2025
- Terugblik 2025: Meanderende Maas in uitvoering22 december 2025
- Nieuws uit ons algemeen bestuur van december18 december 2025
- Goeeeeedemorgen! Wij maakten drie inwoners uit ons werkgebied blij met een TON!17 december 2025
- Van piping tot primeur: hoe een hecht team een dijk redt15 december 2025