Samen aan de slag voor een sterker en natuurlijker beekdal


25 augustus 2026

De herinrichting van de Lage Raam, Hooge Raam en Halsche Beek is officieel gestart. Waterschap Aa en Maas en uitvoerderscombinatie Wetering en Boskalis Nederland (CoWeBo) markeerden samen met gebiedspartners de start van het project. Tijdens een feestelijke bijeenkomst maandag 24 augustus 2026 werd de gezamenlijke ambitie zichtbaar gemaakt: ‘Werken aan een sterker en natuurlijker beekdal’.

Kasteel Tongelaar, aan de rand van het projectgebied, vormde de uitvalsbasis voor de startbijeenkomst. Na ontvangst met koffie en thee werden de aanwezigen welkom geheten. Vervolgens vertrok het gezelschap naar de Lage Raam, waar twee kranen van Wetering en Boskalis Nederland klaarstonden voor de officiële starthandeling.

Namens de uitvoerders werd het officiële startmoment begeleid. De gebiedspartners benadrukten kort het belang van het project. Daarna brachten de twee kranen gezamenlijk een doek omhoog met daarop de ambitie van het project.

A9304604

Meer ruimte voor water en natuur

Met de herinrichting van de Lage Raam, Hooge Raam en Halsche Beek wordt het beekdal ontwikkeld tot een robuust, veerkrachtig beheersbaar watersysteem.

Bij de Lage Raam wordt de beek op verschillende plekken breder en ondieper. Daarnaast wordt een waterbergingsgebied ingericht om wateroverlast in de bebouwde omgeving van Grave te helpen voorkomen. De Hooge Raam en Halsche Beek krijgen meer ruimte om natuurlijk door het landschap te slingeren. In beide gebieden wordt langs de beek nieuwe natuur ontwikkeld.

Om het waterpeil goed te kunnen beheren, worden onder andere stuwen, bruggen en duikers aangelegd. Looprichels in duikers zorgen ervoor dat kleine dieren veilig het water kunnen passeren en met vispassages krijgen vissen de mogelijkheid om langs stuwen te trekken.

Ook tijdens de uitvoering is er veel aandacht voor de natuur. In het beekdal leven onder meer dassen, bevers, salamanders en poelkikkers. Ecologen brengen in kaart waar dieren leven en rusten en stemmen de werkzaamheden daar zorgvuldig op af.

Samenwerken aan het beekdal

Een goede samenwerking tussen de verschillende partijen is belangrijk voor het slagen van het project. Waterschap Aa en Maas is opdrachtgever. De uitvoering is in handen van Combinatie Wetering en Boskalis Nederland (CoWeBo).

Ook gemeente Land van Cuijk, gemeente Maashorst, Staatsbosbeheer, Brabants Landschap, provincie Noord-Brabant en Groen Ontwikkelfonds Brabant zijn betrokken bij de ontwikkelingen in het gebied.

Samen werken de partijen aan een beekdal dat beter bestand is tegen extreem weer, meer ruimte biedt aan water en natuur en aantrekkelijk blijft voor mens en dier. Daarmee dragen we bij aan de doelen van de Kaderrichtlijn Water (KRW). Dit zijn Europese afspraken over schoon en gezond water.

Planning

De werkzaamheden zijn op verschillende locaties bij de Hooge Raam en Halsche Beek gestart. We verwachten dat eind 2027 alle werkzaamheden klaar zijn.

Op de hoogte blijven?

Wilt u ook op de hoogte blijven van alle werkzaamheden, de planning, uw bereikbaarheid en de voortgang van het project ‘Herinrichting Lage Raam en Hooge Raam en Halsche Beek’? Download dan de gratis Boskalis omgevingsapp op uw smartphone. De Boskalis Nederland Omgevingsapp is beschikbaar via de Google Playstore (Android) en de Apple Appstore (IOS). Scan de QR-code.

Verder vindt u meer informatie op: www.aaenmaas.nl/lageraam en www.aaenmaas.nl/hoogeraam

QR code Lr HR